MENÜ

Római birodalom

Veni, Vidi, Vici: jöttem, láttam, győztem ~Julius Caesar~

A legfontosabb amit tudni érdemes, hogy a világtörténelemben a római birodalom a 3. legnagyobb birodalom volt.

A legfőbb építőanyaguk a tégla volt de a rómaiak egyfajta betont is kitaláltak és alkalmaztak, melyet kavics, vulkáni hamu, zúzott cserép és kő keverékeként állítottak elő.

A legkiemelkedőbb építmények a boltív és a csatornarendszer volt, de ezek közé sorolhatjuk még az utakat is.Nagyon sok várost építettek, és ezek nagyjából közös terven alapultak.A város közepén volt a Forum, fallal vagy oszlopsorral körülvett, kikövezett tér.De emellett helyet kaptak a városokban a bérházak, fürdők, vízelvezetékek, amfiteátrumok, diadalívek.

Később új formákat is bevezettek, ilyen a Pantheon: i. e. 27-ben épült Marcus Vipsanius Agrippa tervei alapján, nagyméretű, 43 méter átmérőjű kupolás kör alakú templom melyhez háromsoros 14 méter magas, 8 korinthoszi oszloppal díszített mély előcsarnok csatlakozik. 7 méter vastag fala az aranymetszés szabályai szerint tagolódik. A tágas, kerek csarnokot a kupola zárja le, közepén nyílással, melynek közepén belátszik az ég.

Az egyik szintén híres építmény az amfiteátrum volt: Itt gladiátori játékok, állatviadalok és a 2-3. század folyamán esetenként a keresztények kínzása zajlott. Befogadóképessége 50 000 fő volt. Homlokzatán az oszloprendek felfelé egyre könnyebbednek.Az alsó szinten dór, középen ión, majd korinthoszi oszloprend követi egymást, ezt nevezzük colosseum-motívumnak. Nézőterét három lépcsőzetes emeletsor veszi körül.Arénáját vízicsatára is alkalmassá tehették.Mivel alatta folyosók és pincék helyezkedtek el, nagy részük földrengés alkalmával mára elpusztult. Három egymás fölé helyezett boltívsor támasztja a belső üléseket. a nézőtér alatt 7,5m betonalapozás van.

3 oszlopfajtát használtak:-Dór: Az alulról felfelé keskenyedõ oszloptörzs, amely talpazat nélkül közvetlenül a sztülobatészen (oszloptámaszon) áll, legfelül a dór oszlopfejet hordozza, mely két részbõl áll: a lekerekített profilú ekhinuszból és a négyzetes lap alakú abakuszból. Az oszlopfõ támasztja alá azokat a téglalap alakú kõtömböket, amelyek az architrávot alkotják.

                                     -Ión: Az ión oszloprend vékonyabbnak hat, mint a dór, mindamellett sokkal kecsesebb oszlopfõ díszíti. A dór oszloprend férfias szigorával szemben az ión kimondottan nõies vonásokat hordoz.

                                   

                                      -Korinthoszi: Erre az oszloprendre jellemzõ a felettébb dekoratív oszlopfõ. Kicsiny, akantuszlevelekbõl kinövõ volutákkal, azaz csigavonalú oszlopdíszekkel ékítették. Az ión oszloptörzsön nyugvó oszlopfõ pótlólagos megmagasítása révén az oszlop maga egészében vékonyabb hatást kelt.

 

 

Asztali nézet